Sportrehabilitáció
"Már mindent kipróbáltam, de még mindig fáj..." – Ismerős?
Orvostól orvosig jársz, masszőr, csontkovács, kezelések, gyógyszerek – és még mindig nem múlik el a váll vagy épp a derékfájásod? Úgy érzed, neked már semmi nem segít?
Sokan érzik így. És mégis, a legtöbbjük problémája valójában kezelhető lenne – csak nem ott keresik az okokat és a megoldásokat, ahol kellene.
Már egy ideje mozgásszervi fájdalomtól szenvedsz, de még mindig nincs megoldás?
Folyton fáj a nyakad, derekad vagy a vállad, de senki sem mondta meg mit tehetsz ellene? Már túl vagy néhány vizsgálaton, kezelésen, masszázson – mégsem javul semmi igazán? Jó lenne végre egy hely, ahol figyelnek rád?
Nálam nem futószalag-szerű vizsgálatra számíthatsz. Egyénileg rád szabott kezelést kapsz, ahol megnézzük, mi okozhatja a problémát, és mit kell tenned, hogy ne térjen vissza. A cél nem csak a fájdalomcsillapítás, hanem a tartós javulás – mozgással, tudatossággal, támogatással.
Miben tudok segíteni?
Bármilyen mozgásszervi panasszal fordulhatsz hozzám, többek közt:
Sportsérülések rehabilitációja
Derékfájdalom, gerincproblémák, gerincferdülés, porckorongsérv, Scheuermann-kór, gyakori "becsípődések"
nyakfájdalom, merevség
Térdfájdalom, porckopás, meniscus- és szalagsérülések
Vállpanaszok: befagyott váll, ütközéses szindróma, rotátorköpeny-problémák
Csípő-, boka-, csukló-, könyökfájdalmak (teniszkönyök, golfkönyök stb.)
Hány alkalomra lesz szükség?
Az attól függ, bizonyos esetekben elegendő akár 1-2 alkalom is, főleg ha te is a Hétköznapi Hősök fitnesz sportolója vagy, hiszen akkor az edzésprogramodba bele tudjuk illeszteni a számodra szükséges gyakorlatokat.
Előfordul az is, hogy 5 alkalmas etapban dolgozunk. Ilyenkor már az első néhány találkozón észrevehető javulás érhető el. A tartós eredmény viszont csak akkor jön, ha a terápia után sem hagyod abba a mozgást. Ezért megtanítalak olyan, rövid egyéni gyakorlatsorokra, amelyeket otthon is könnyen el tudsz végezni.
Az ideális az, ha eleinte heti 1–2 alkalommal találkozunk, majd ahogy telik az idő és megérted tested működését, te lehetsz a saját terapeutád.
Amit fontos tudnod
A nyak-, hát- és derékfájdalmak, porckorongsérv és más mozgásszervi problémák legtöbbször nem örökletesek, hanem az életmód következményei. Az ülőmunka, a mozgáshiány, a rossz testtartás és az egyoldalú terhelés, stressz hosszú távon komoly panaszokat okozhatnak.
A jó hír, hogy ezek a problémák sok esetben javíthatók, sőt, akár meg is szüntethetők. Ehhez viszont szemléletváltásra és kitartásra van szükség, ebben számíthatsz rám.
Rád figyelek, és annyi időd lesz, amennyire csak szükséged van. Alaposan megvizsgálom a problémát, elmagyarázom, mi állhat a háttérben, és azt is, mit tehetsz annak érdekében, hogy a panasz ne térjen vissza a kezelés után. A terápiát teljesen rád szabom: figyelembe veszem az alkatodat, az életmódodat, a szokásaidat és azt is, hogy mivel küzdesz jelenleg.
Mivel a mozgásszervi betegségek leggyakoribb kiváltó okai a helytelen testtartás, a kevés mozgás, az egyoldalú terhelések (például sok ülés vagy állás), illetve a rossz technikával végzett sporttevékenységek, különösen fontos, hogy a mozgás ne csak a kezelés idején legyen jelen az életedben. A hosszú távú eredményhez elengedhetetlen, hogy a rendszeres mozgás a mindennapjaid részévé váljon.
Kinek való ez a kezelés?
Akinek már "mindent kipróbált", de nem javul
Akinek fáj, de nem talál megoldást rá
Akinek nem fáj, csak épp nem mozog
Aki meg akarja érteni a saját testét
Aki hajlandó tenni a gyógyulásáért
Aki megelőzni szeretné a komolyabb bajokat
Ha úgy érzed, itt az ideje valódi megoldást keresni, várlak szeretettel!
Kérj időpontot, és induljunk el együtt a gyógyulás útján.
Sportrehabilitáció, 1 alkalom díja: 15.000 forint, 5 alkalmas bérlet 70.000FT
Sportrehabilitáció – visszatérés fájdalom nélkül, biztonságosan
Akár hobbiból sportolsz, akár élsportoló vagy, egy sérülés sosem jön jókor. A felépüléshez nem elég pihentetni vagy "ráedzeni" – szakmai alapokra épülő, tudatos rehabilitációra van szükség, hogy ne csak a fájdalom szűnjön meg, de a teljesítményed is visszatérjen.
A sportrehabilitáció egy komplex folyamat, amely nemcsak a sérülés kezeléséről szól. A cél az, hogy:
feltérképezzük a mozgásrendszered aktuális állapotát,
megelőzzük a további sérüléseket,
és biztonságosan, fokozatosan visszavezessünk a mozgásba és az edzésekbe.
Hogyan dolgozom?
A rehabilitációt a bizonyítékokon alapuló orvoslás (EBM) elvei szerint építem fel. Ez azt jelenti, hogy nem általános protokollokat követek, hanem:
személyre szabott állapotfelmérés alapján tervezem meg a folyamatot,
kombinálom a kezeléseket az aktív mozgásterápiával,
végigkísérlek a teljes felépülésen – a sérülés utáni első lépésektől a teljes terhelhetőségig.
Mi a célom?
A lehető legrövidebb idő alatt valódi, tartós eredményt szeretnénk elérni, úgy, hogy közben nem veszélyeztetjük a jövőbeni teljesítményed.
Legyen szó kisebb húzódásról vagy komolyabb sportsérülésről, segítek visszanyerni a mozgásod szabadságát, hogy úgy térj vissza a sportba, vagy az életedbe, hogy a sérülés ne térjen vissza.
Összegyűjtöttem néhány gyakori tévhitet, amelyek miatt sokan évekig szenvednek, pedig léteznek valódi megoldások.
Tévhit 1 – "Biztos csak peches vagyok... örököltem a hajlamot."
Sokan a genetikát hibáztatják a panaszaikért, és úgy érzik, semmit nem tehetnek ellene. Valójában viszont a krónikus mozgásszervi problémák túlnyomó többsége nem öröklött, hanem életmódbeli okokra vezethető vissza:
mozgáshiány
ülőmunka
rossz testtartás
féloldalas terhelés
nem megfelelő sporttechnika
és persze a mindennapos stressz
Igen, léteznek veleszületett elváltozások is – de ezek aránya elenyésző a mozgásszervi panaszok tömegéhez képest.
Mi történik a testeddel ezek hatására?
- Görnyedés az íróasztal fölött:
Amikor hosszú időt töltünk előre hajolva – például számítógépes munkavégzés, telefonozás vagy tanulás közben –, a gerinc természetes S-alakja fokozatosan C-alakúvá torzul. Ebben a testhelyzetben a csigolyák elülső része közeledik egymáshoz, miközben a hátsó részük távolodik. Ennek hatására jelentős, folyamatos hátrafelé préselő erő hat a csigolyák közti porckorongokra.
Ha éveken át napi 8 órát töltünk ebben a pozícióban, a túlterheléstől bizony jó eséllyel ellapulnak a porckorongok, a hátrafelé irányuló állandó tolóerő pedig egyenes útként vezethet az ellapult porckorong kiboltosulásához és a porckorongsérv kialakulásához.
A helyzetet tovább rontja, ha közben nem mozgunk eleget, vagy ha izomzatunk gyenge, így a terhelést teljes egészében a gerincoszlop viseli.
- Egyoldalú terhelés:
Az állandó féloldalas terhelés idővel komoly károkat okozhat. Ez lehet akár a munkádból adódó, például ha fogorvosként vagy épp fodrászként dolgozol. Adódhat a sportolási szokásaidból, például, ha csak teniszezel vagy akár kisgyermeket rendszeresen ugyanazon az oldalon hordva is jellemző lehet az életedre.
Ilyenkor a test egyik oldalát tartósan jobban használjuk, mint a másikat. Ez felborítja az izomegyensúlyt: az "aktívabb" oldalon az izmok túlfeszülnek és megrövidülnek, míg az ellenoldalon gyengülnek és túlnyúlnak. Ez az egyensúlytalanság nemcsak az izmokat érinti, hanem az egész vázrendszert is elhúzhatja. Az izmok ugyanis csontokat mozgatnak és tartanak helyben, így ha az egyik oldalon feszesebbek, elkezdik eltolni a testtartást az ellenkező irányba.
Ennek egyik leggyakoribb következménye a gerincferdülés. A görbület sokszor alig észrevehető, de hosszú távon komoly panaszokat okozhat. Tükörbe nézve az egyik legszembetűnőbb jel, ha az egyik vállad lejjebb áll, mint a másik, vagy ha az egyik csípőd magasabban helyezkedik el.
A megborult izomegyensúly nemcsak esztétikai probléma:
- Az "erősebb" oldal gyakran válik túlfeszültté és fájdalmassá,
- a gyengébb oldal pedig képtelen megfelelően stabilizálni az ízületeket,
- emiatt a gerinc statikája meggyengül,
- és ez az állapot könnyen vezethet további ízületi elváltozásokhoz, fájdalmakhoz – például a csípő, térd, boka vagy váll területén.
Fontos megérteni: ezek a változások nem egyik napról a másikra alakulnak ki, hanem fokozatosan, szinte észrevétlenül. Sokan csak akkor kapnak észbe, amikor már rendszeres fájdalmat tapasztalnak egy-egy oldalon, vagy ha mozgás közben furcsa feszülést, húzódást éreznek.
A helyes testtartás és a célzott mozgásprogram segíthet helyreállítani az izomegyensúlyt, ezzel együtt pedig megelőzni a tartós fájdalmakat és elváltozásokat.
- Mozgáshiány:
Ha nem mozogsz rendszeresen, az izomzat lassan elkezd leépülni. A gyenge izmok viszont nem tudják ellátni az egyik legfontosabb feladatukat: az ízületek tehermentesítését. Ennek következményeként a gerinc és más ízületek (csípő, térd, boka) túlterhelődnek, ami hosszú távon fájdalmat, kopást, sőt komoly mozgásszervi betegségeket okozhatnak.
A mozgáshiány nemcsak az izmokat, hanem a porcokat is veszélyezteti. Az ízületi porcnak ugyanis nincs saját vérellátása, így a szükséges tápanyagokat nem közvetlenül a vérből kapja, hanem a mozgás közben létrejövő nyomáskülönbség segíti a tápanyagok beáramlását a porcba.
Ha ez a "szivattyú" leáll – mert nem mozogsz –, akkor:
- a porc nem jut elegendő tápanyaghoz,
- nem tud regenerálódni,
- és idővel elvékonyodik, leépül.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a gyenge izomzat miatt nő az ízületekre nehezedő mechanikai terhelés is, ami még tovább gyorsítja a porckopást.
A végeredmény?
Porckopás, ízületi fájdalmak, gyulladás, mozgásbeszűkülés – vagyis egy olyan ördögi kör, ahol a fájdalom miatt még kevesebbet mozgunk, a kevesebb mozgás pedig még nagyobb károkat okoz.
A megoldás nem bonyolult – de rendszerességet kíván:
A jól felépített, egyénre szabott mozgásprogram megelőzheti és visszafordíthatja ezeket a folyamatokat. A cél nem az, hogy minden nap edzőteremben izzadj, hanem hogy az élvezetes mozgás újra a mindennapjaid része legyen, és így újra egészségesen támogassa az ízületeidet, gerincedet, tested egyensúlyát.
A jó hír? Van megoldás.
A célom az, hogy Rád szabott terápiával, alapos vizsgálattal és közérthető magyarázattal támogassalak abban, hogy elmúljanak a fájdalmaid. És igen: a mozgás a kulcs. Nem csupán a kezelés részeként, hanem utána is – hogy a fájdalom ne térjen vissza.
Nem kell belenyugodnod a fájdalomba. Vágjunk bele – együtt!
Tévhit 2 – "Biztos, hogy van valami csodaszer, ami gyorsan megoldja a problémámat!"
Gyermekként még hiszünk a varázslatban, és bár felnőttként is sokszor vágyunk rá, hogy legyen egy gyors, fájdalommentes megoldás: egy pirula, egy tapasz, egy "csodakrém", ami eltünteti a fájdalmat, visszafordítja a bajt... Sajnos a valóság másképp működik.
Bármilyen meggyőzőek is a reklámok vagy a szomszéd néni jó tanácsai, nem létezik olyan szer, ami önmagában képes lenne:
helyreállítani a megbomlott izomegyensúlyt,
kiegyenesíteni az elferdült gerincet,
visszahúzni a kiboltosult porckorongot,
vagy újraépíteni az elkopott ízületi porcot.
Ezek a problémák általában hosszú évek alatt, életmódbeli hibák következtében alakulnak ki, így a megoldás is időt és, ami talán még fontosabb, aktív részvételt igényel tőled is.
A valódi javulás nem passzív kezelés eredménye.
Ne érts félre: bizonyos helyzetekben igenis szükség lehet gyógyszerekre, masszázsra, gyulladáscsökkentő kezelésekre. A megfelelően megválasztott terápiák sokszor nagyon hasznosak, de önmagukban nem elegendők.
A mozgásszervi panaszok tartós javulásához vagy teljes gyógyulásához szinte mindig szükség van:
életmódbeli változtatásra,
rendszeres mozgásra,
és célzott gyógytornára vagy mozgásterápiára.
Ez nem csoda – ez következetes munka, aminek viszont megvan az eredménye. A tested képes regenerálódni, ha megkapja, amire szüksége van, és én ebben tudok segíteni neked.
Tévhit 3 – "Ha megtalálom a megfelelő kezelést, egyszer és mindenkorra megoldódik a problémám."
Bárcsak így lenne... de sajnos ez az elképzelés sok esetben nem állja meg a helyét.
Még a legjobb kezelés, a legprecízebb gyógytorna vagy mozgásterápia is csak akkor lehet igazán hatékony, ha megérted, hogy a jelenlegi szokásaid vezettek ide hosszú évek alatt, így ha változást szeretnél, ahhoz idő kell és néhány új szokás beépítése az életedbe.
Hiába szedsz gyógyszert, jársz masszőrhöz vagy gyógytornászhoz, ha közben:
naponta 8 órát görnyedsz a számítógép előtt rossz testtartással,
továbbra sem mozogsz rendszeresen,
vagy nem változtatsz azokon a szokásokon, amik eredetileg is a problémához vezettek.
Ilyenkor a kezelések legfeljebb átmeneti enyhülést hozhatnak. A fájdalom pedig újra és újra visszatér, mert az ok továbbra is jelen van. Idővel nemcsak a tünetek, de az állapot is súlyosbodhat, akkor is, ha közben terápiára jársz.
A gyógyulás kulcsa: az ok felkutatása és a tartós változás
Az első, legfontosabb lépés minden esetben az, hogy feltérképezzük a panasz valódi forrását, és ezt célozzuk meg a kezelés során. Például:
Ülőmunka okozza a panaszod? Megtanítalak, hogyan ülj helyesen, és hogyan tartsd aktívan a gerinced a nap folyamán.
Féloldalas terhelés (pl. sport, munka) van jelen? Megmutatom, hogyan kompenzálhatod a terhelést célzott gyakorlatokkal, vagy hogyan alakíthatod át a mozgásformádat úgy, hogy ne árts, hanem használj vele magadnak.
Mozgáshiány a fő ok? Akkor olyan rendszeres, "gerincbarát" testmozgásra lesz szükséged, amit biztonsággal tudsz beépíteni a mindennapokba.
Sokszor nem is egyetlen ok áll a háttérben, hanem több tényező egyszerre: például ülőmunka + mozgáshiány + stressz. Ezért van az, hogy a leghatékonyabb terápia mindig komplex, és éppen ezért személyre szabott.